WIZYTACJA KANONICZNA

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja kanoniczna, która odbywa się w każdej parafii diecezji. W naszej parafii taka wizytacja miała miejsce w niedzielę 11 października br. Gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego – Ordynariusza Diecezji Kieleckiej. Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary.

Podczas wizytacji, Ksiądz Biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Pomocą w dobrym rozeznaniu poszczególnych kwestii związanych z życiem parafii było odczytane przez ks. proboszcza podczas Mszy świętej o godz. 8.00 sprawozdanie. Wcześniej jednak Ksiądz Biskup Jan Piotrowski poświęcił krzyż i figury św. Antoniego oraz św. Pawła na odnowionym frontonie kościoła.

Wizytacja jest zawsze dla wspólnoty parafialnej Darem i Zadaniem. Darem – bo doświadczyliśmy, że Kościół jest apostolski. Oto pośród nas stanął Apostoł posłany przez Chrystusa, aby nas pouczał, umacniał w wierze i błogosławił nam. Umacniał w wierze prezbitera, który będąc z nami na co dzień przedłuża apostolską posługę. Zadaniem – bo uświadamiamy sobie, że Kościół Powszechny potrzebuje naszej gorącej modlitwy za Ojca Świętego, za biskupów i kapłanów. Potrzebuje także, naszego osobistego nawrócenia, naszej dojrzałej wiary.