UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI – 3 MAJA

W poniedziałek 3 maja w naszej świątyni została odprawiona o godzinie 10.00 uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Ksiądz Proboszcz na koniec zawierzył nasza lokalną społeczność opiece Matki Bożej Królowej Polski.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jako datę zaproponowano 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królową – Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Uroczystość ta nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.