UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA – ŚW. MARCINA

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, a w naszej parafii tego dnia świętowaliśmy odpust ku czci św. Marcina z Tours. Gościliśmy Ojca Rafała Ścibiorowskiego – opata jędrzejowskiej wspólnoty cysterskiej, który wygłosił homilię i przewodniczył uroczystej sumie odpustowej. Ojciec Rafał w homilii przedstawił rys historyczny z życia św. Marcina oraz mówił, aby nie gardzić drugim człowiekiem, ale jak św. Marcin szukać w nim Chrystusa i Jego miłości.

Marcin z Tours ur. w roku 317 lub 335 w młodości był rzymskim legionistą, a następnie został kapłanem i biskupem w Tours. Przez 25 lat był tam biskupem i wiódł bardzo skromne życie. Zmarł w 397 roku i został pochowany 11 listopada. W ikonografii przedstawiany jest jako rzymski legionista na białym koniu oddający żebrakowi swój płaszcz.