Parafia św. Marcina w Wodzisławiu
Slider

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE Z RACJI ŚW. MARCINA Z TOURS

11 listopada przeżywaliśmy święto głównego patrona naszej parafii, świętego Marcina z Tours, Biskupa i Wyznawcy. Doznając za jego przyczyną łask odpustowych, przypominamy sobie jego drogę do wiary w Chrystusa. Ufundowany przez dobrodziejów naszego kościoła obraz św. Marcina ukazuje jego spotkanie z ubogim żebrakiem, na którego nałożył swój płaszcz legionisty rzymskiego. Ten miłosierny uczynek stał się początkiem jego nawrócenia. Pochodził z pogańskiej rodziny, a po przyjęciu chrztu zdołał nawrócić rodziców przed ich śmiercią. Jako mnich stał się piewcą życia zakonnego na terenach Francji. Wybrany na biskupa w 371 r., sprawował tę godność przez 25 lat i zmarł 8 listopada 397 roku.

Uroczystością odpustowym przewodniczył i skierował Słowo Boże ks. dr. Karol Zegan – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Kieleckiej.

W czasie sumy odpustowej powierzyliśmy Bogu i Jego Opatrzności naszą Ojczyznę, która 11 listopada 1918 roku uroczyście ogłosiła odzyskanie niepodległości. Kolejna rocznica tego wydarzenia niech pobudza nas do umiłowania Polski i do modlitwy za Jej pomyślność.